Otomasyon panelleri, programlanabilir bir kontrolör ve operatör arayüzünün işlevlerini tek bir ünitede birleştirir. Yaklaşık 15 yıl önce piyasaya çıktılar. İlk ünitelerin çoğu basit bir şekilde bazı yerel IO, merdiven mantığı ve düz bir veri tabanına sahip OI panelleriydi. GE’nin QuickPanel+ gibi modern panelleri, tam IEC61131 programlama dillerini (merdiven, yapılandırılmış metin, fonksiyon blok şeması, sıralı fonksiyon şeması ve talimat listesi) ve ayrıca kullanıcı tanımlı veri yapılarını ve fonksiyon bloklarını içerir.

Otomasyon Panolarının Avantajları

Otomasyon panelleri ayrıca yazılım geliştirme maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir. Otomasyon panelleri, tek bir geliştirme ortamına sahip tek bir veritabanı ve yeniden kullanılabilir nesneler için tek bir kitaplık kullanır.

Donanım maliyetleri de azalır. Denetleyiciyi, operatör arabirimini ve uzaktan bağlantıyı tek bir cihazda birleştirmek, satın almak, kurmak ve yapılandırmak için yalnızca bir cihaz anlamına gelir. Bu, hem üretim süresinden hem de panel alanından tasarruf sağlar.

Kontrol Paneli

Kontrol paneli, kontrol veya izleme araçlarının görüntülendiği düz, genellikle dikey bir alandır veya bir güvenlik sisteminin kontrol paneli (kontrol ünitesi olarak da adlandırılır) gibi, kullanıcıların erişebileceği bir sistemin parçası olan kapalı bir birimdir.

Kontrol panelleri Elektrik kontrol panoları, mekanik ekipmanları kontrol etmek için tasarlanmış ve kullanılmaktadır. Her biri belirli bir ekipman düzenlemesi için tasarlanmıştır ve bir operatörün belirli ekipmanı kontrol etmesine izin veren cihazları içerir.

Panel Bölümleri

  Kontrol paneli bir kontrolörden oluşur. Kontrolör PLC, DCS, röle veya başka bir tip olabilir. Motoru başlatmak için MCC panosuna dijital sinyal giriş sinyali verir. Kontrol paneli PLC/DCS programına veya röle mantığına göre çalışır. Cihazlar normalde kontrol paneline bağlanır. Kilitler için göstergeler de kontrol panelinde olacaktır. Günümüzde ayrı kontrol ve MCC paneli kullanılarak tek panel kullanılmaktadır.

   PLC otomasyon panoları PLC otomasyon panoları. Mantık değiştirme kolaylığı, küçültülmüş boyut, uzaktan iletişim araçları ve teknolojideki gelişmeler, PLC tabanlı Kontrol Panellerini geleneksel röle tabanlı sistemlere göre bir avantaj haline getirdi.

Kontrol Sistemleri

  Kontrol sistemleri Bir kontrol sistemi, kontrol döngülerini kullanarak diğer cihazların veya sistemlerin davranışını yönetir, komuta eder, yönlendirir veya düzenler. Evsel bir kazanı kontrol eden bir termostat kullanan tek bir ev ısıtma kontrolöründen, prosesleri veya makineleri kontrol etmek için kullanılan büyük Endüstriyel kontrol sistemlerine kadar değişebilir.